AirGuru »
Souhlasím skoro se vším s těmahle poznámkama:
- Myslím, že hlavní argument proti vodíkový autům je výrazně nižší účinnost konverze energie -> pohyb, protože musíš absolvovat konverzi elektřiny na vodík a zase zpátky, což je výrazně míň účinné než baterka a nepřijde mi, že by mělo být možné to k sobě nějak výrazně přiblížit nebo to otočit (ty procesy mají typicky nějaké svoje teoretické limity).
- Jaké jsou ekologické dopady baterek vs. vodíkové infrastruktury si netroufám porovnávat, protože o tom je tolik protichůdných informací a nikdy jsem to neporovnával, ale vodíková auta bych taky neodepisoval, ale zas tak pozitivně to nevidím.
- Nevím jaká je souvislost self-drive s elektropohonem. To je spíš falešná korelace :) Ale Tesla je takový Apple na auta. Je to drahý, nahypovaný, ale zase to má objektivně fičury, který mohly ostatní autovýrobce napadnout taky dřív (docela kvalitní a použitelný displej, počítač, integrace s mobilem a tak), a taky fičury, který už všichni dávno mají akorát tomu Tesla dala daleko lepší marketing a vypadá to jako něco jiného (rané verze self-drive co byly efektivně adaptivní tempomat + lane assist, taky běžný na ostatních autech).
- Naprosto nechápu, že jsme si jako společnost zvolili cestu k decentralizovaný elektrifikační utopii. Mohli jsme mít jadernou elektrárnu, která by dodávala elektřinu pořád a kdy je potřeba. Místo toho jsme narvali bilióny do obnovitelných zdrojů, tím jsme zkurvili stabilitu sítě a poškodili všechny ostatní zdroje, musíme investovat další miliardy do vývoje baterek, a protože je to všechno strašně drahé a nespolehlivé, tak musíme investovat ještě další miliardy do úspor, inteligentních spotřebičů a funkční decentralizace. Mě to přijde jako takový iracionální důsledek odporu k centralizaci. Lidi v tom vidí asi komunismus nebo co. Takže místo toho vezmeme komunistické dotace, ale neinvestujeme je centrálně do R&D nebo do velkých efektivních zdrojů s vysokými investičními náklady, ale rozdáme je milionů malých neefektivních malých subjektů, mezičlánků a příživníků, protože to je "tržní cesta" a ta musí být samozřejmě ta jediná správná.
Asi se budu posté opakovat, ale třeba dotace na obnovitelné zdroje energie jsou loupež století. Platíme za to v ČR cca 40 miliard ročně, zhruba půlka ze státního rozpočtu a půlka rozpočtená lidem do faktur za elektřinu. Za to dostanem ušmudlané 2TWh elektřiny ročně, což je cca 1/7 výroby Temelína. Ty peníze jsou stejné, jako celý rozpočet na vědu a výzkum, nebo třeba celý roční rozpočet ITERu, což je mezinárodní projekt států co tvoří 80% světového HDP. Mohli bychom si ho dovolit sami.
Jakou má kurva logiku, když chci stimulovat efektivitu solárních panelů, proplácet veškerou elektřinu z nich vyrobenou za celý jejich život? Číňanovi zvednu poptávku o jeden panel navíc, takže o ten jeden panel navíc ho stimuluju k výrobě efektivnějšího panelu, ale stojí mě to celou tu elektřinu co ten panel vyrobí?