::R@keta >> Generation Web Vol.2>>

nástěnka o praci, bydleni, financich, nakupech... proste o zivote jaky je --- stats --- home

více...
4. února 2023 [12:35:32]
Rakeťáci © 2008-2012
(nápověda)
(starý úvod)
o praci, bydleni, financich, nakupech... proste o zivote jaky je

:: homepage
vlastník: uri ::
66 odběratelů ::
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 33-52 z 9415 :: dolů dospod >>
amraam_7
* 28. listopadu 2022 [19:49:38] Re :: link
amraam_7 » Lidumil Všehomír (19:38:19): hustý, dobrá strojovna! A koukal jsem správně tlak vody v topnym systému tak nízkej - to budeš mít asi jako my s nádrží a přepadem, žejo? Nám na to museli čerpadlo kalibrovat, protože je dělaný na jistej tlak a když vnitřní jednotka zjistí míň, háže chybu
 
Lidumil Všehomír
* 28. listopadu 2022 [19:38:19] Re :: link
Lidumil Všehomír » amraam_7 (19:28:37): Jo na vsi je to všechno takový víc zasloužený :D

Tady je malé preview ... zatím nic moc za rok to bude snad vypimpenější :D https://photos.app.goo.gl/xRvxTSjnhjPW7Dwi9
 
amraam_7
* 28. listopadu 2022 [19:28:37] Re :: link
amraam_7 » Lidumil Všehomír (19:12:45): no klobouk dolů, promyšlený to je teda znamenitě a sranda je, že zhruba před rokem bych rozuměl tak 15 procentum toho cos psal :) na vsi to člověka naučí. A propos - nechce někdo extra výkonný oběhový čerpadlo Grundfos, jetý jen dvě zimní sezony?
 
Lidumil Všehomír
* 28. listopadu 2022 [19:12:45] Re :: link
Lidumil Všehomír » popel (11:40:06): Nejednou jsem byl za blbečka, v obchodu kde jsem bral materiál. Jen se otevřely dveře a už se pánové chytali za hlavu :D Strávil jsem hodně času nad zkoumáním možností. Nejkrásnější na tom je, že to všechno funguje. Rady z okolí jsem si vyslechl, ale stěžejní byl "pan Lorenc", za "litříka" do kapsičky se mi mega vyplatil. Ten mj. vymyslel, že se mám vykašlat na bojler (btw. mám doma nový nerozbalený 160l dražice - kombík - možnost připojit externí ohřev - termika/kotel - neshání někdo?)

amraam_7 (13:01:19): S ořechem 2 nebyl takový problém jako s jedničkou. Soused měl závoz jedničky asi měsíc po mně a to objednával dva měsíce přede mnou, ale sehnat šlo. Byl jsem ujištěn, že v průběhu zimy budou mít plné sklady, tak není problém další závoz (bude třeba - mám v kotelně 50metráků tj cca 100-125 dní tepla). Na elektřině ve finále visím taky ... s nátopkou samotíž neuděláš a s automatem ti to nebude přikládat. Mám tedy ještě zálohu ve formě krbových kamen, kde jsem udělal oběh vzduchu - nasává ho to z místnosti za zdí a točí ho po dalších 4 obytných místnostech i tak chci pořídit nějakou malou elektrocentrálu ... nebo alespoň střídač do auta ... abych podchytil případné zimní výpadky. Bydlíme ve hvozdu uprostřed lesů ... když v zimě trochu víc foukne, tak netopíme :)

Nátopku i kotel jsem sehnal zánovní ... se spoustou čerpadel, sestavou pro termiku (bez panelů) a elektrokotlem (btw neshání někdo?) za 32k. Zbavovala se ho paní co přecházela na tepelko. Měla to 5 let z čehož jela 4 na elektrokotel. Za novou sestavu by to bylo ~200k.

Jinak raní náběh kotelny je až magický zážitek :) V 8 večer se stáhnou všechny hlavice na topení na 18,5° a kotel jde do útlumu, hoří malý plamínek, šnek občas chroupne ždibec uhlí a udržuje nátopku na 60 (takže po 8 můžu kotel na pohodu otevřít a vyčistit). Ráno v 6 se ventily na topení otevřou a čerpadlo velkého okruhu začne valit horkou vodu do radiátorů. Nátopka se začne ochlazovat, což během pár minut zjistí z čidel kotel v malém okruhu a začne hrnout uhlí a fičet fukarem aby tepelnou ztrátu dohnal (je to hukot) ... do toho mám v kotelně asi 8 budíků, kde vidím, jak se při tom všude mění teploty. Radost pohledět - hlavně když přesně vím co se při tom děje a v jaké fázi ten nátop je. Až dodělám řízení tak se tam bude štelovat ještě třícestný ventil míchající velký okruh tak, aby byly ventily na radiátorech maximálně otevřené - tím dojde i k regulaci teploty otopné vody na kotli a další úspoře paliva. Nemůžu sice jít pod 55° což bude minimální teplota pro pitnou vodu, ale i tak by to mělo optimalizovat hoření.

Zatím to jede hezky ... čekám co to bude dělat, až přijdou mrazy přes den :)
 
amraam_7
* 28. listopadu 2022 [13:01:19] Re :: link
amraam_7 » popel (11:40:06): áha, to je jiná, to naše je velký jako americká lednice :)

Lidumil Všehomír (10:58:37): to je teda vychytaný, líbí se mi ta diverzifikace - my jsme závislí na elektrice s teplem i vodou, ale to bychom +- byli i kdybych nechával Dakona kvůli oběhovýmu čerpadlu

A uhlí se koupit dá? Já sháněl Ořech 1 (neměli jsme automatiku) a byl to dost problém
 
Sili
28. listopadu 2022 [12:05:55] Re :: link
Sili » :))

No a ja jsem rada ze mam v kazdym pokoji jeden elektrickej primotop a nemusim nic resit

A spotřeba el. na topeni, vaření, vodu... Prostě všechno závratnych 17k za rok vcetne dvou akvarek a susicky

Ale bytecek no
 
popel
28. listopadu 2022 [11:40:06] Re :: link
popel » amraam_7 (18:51:41): Ja budu mit vzduch-vzduch a jen 3 jednotky uvnitr, takze takovou malou mrchu a kulna dva a pul metru pred cerpadlem pry nevadi. Vy to mate urcite dimenzovany uplne jinak :).

Lidumil Všehomír (10:58:37): obdivuju kazdyho, kdo se do toho takhle ponori a vyzna se v tom a je schopnej to vymyslet i realizovat. A ustat stovku dobrych rad od kazdyho, kdo uz nekdy videl radiator :))
 
Lidumil Všehomír
* 28. listopadu 2022 [10:58:37] Re :: link
Lidumil Všehomír » Koukám, že se tu rozjíždí debata o vytápění :D

Já jsem měsíc zpět připojil 25kW dakona v automatu (topenář byl nesehnatelý, tak tu nakonec byl takový pan Lorenc, který mi jen odsouhlasil projekt a zapojil jsem si to vše sám). Topíme ořechem 2 a násypku plním jednou za 5 dní 200kg ... předpoklad spotřeby je cca 80 metráků uhlí (42k) na sezónu. Do toho máme teda ještě 500l nátopnou nádrž, ve které je i výměník na ohřev pitné vody. Během 14 dní budu dodělávat regulaci na míchání teplé a studené větve v okruhu pro radiátory + řízení výkonu kotle podle ekvitermní křivky (venkovní senzor teploty). Vnitřek pak řídí elektronické termostatické hlavice na topení. Ta nátopná nádrž je boží ... jako záloha tam půjde ještě 6kW elektrická patrona (po topné sezóně) a v lednu/únoru už chci začít řešit termiku pro ohřev vody - tím se kompletně zbavím bojleru. V zimě bude hřát nádrž kotel a jakmile vyleze slunce, tak bude pomáhat s topením i ohřevem vody. Postupem času to vypadá na zateplení+okna (to ještě musím zkonzultovat, protože se bude muset možná podřezávat) a pak počítám, je kotel jen tak pšoukne a bude teplo. Až bude zatepleno, tak je v plánu ještě čerpadlo země/voda pro diverzifikaci zdrojů. Možná i voda/voda ... máme okolo baráku/pozemku potok. Navíc tu mám ještě plynový kotel, ale je odpojenej v kapličce. Co se týče toho Dakona, tak bere i peletky ... a když by bylo nejhůř dá se v něm zatopit i dřevem. Dodávání tepla tedy budu řešit výhledově podle ceny. Hlavní teď bude udělat na baráku opatření, aby se co nejméně tepla ztrácelo.
 
Sili
27. listopadu 2022 [21:28:42] Re :: link
Sili » amraam_7 (21:18:21): nojo... tam?!
Tak tam fakt asi ne :D

Hmmm tak to vypadá nadejne, diky!
 
amraam_7
* 27. listopadu 2022 [21:18:21] Re :: link
amraam_7 » Sili (20:57:24): tak bylas tady kdysi pro ten gauč - naproti je les a stížnosti od zajíců a veverek neberu. Ne, je to fakt ultratichý

a pokud soused hodlá topit celoročně, to TČ musí mít řídicí elektroniku se senzorem teploty, takže se to nesepne pokud není určitá zima
 
Sili
27. listopadu 2022 [20:58:39] Re :: link
Sili » Jinak kamos je solární baron
Uz to ma tak 15 let a nějakou puvodni super sazbu ze prodava do sítě to co ma navic a jeste na tom vydela

Dnes jsou pry solary 4x levnější a 2x efektivnejsi, resp ty baterie
 
Sili
27. listopadu 2022 [20:57:24] Re :: link
Sili » amraam_7 (15:37:58): to si právě kazdej rekne a u toho zapomene ze ma sousedy

Ted s tim prisel soused v baraku nademnou, ze si to da na balkon a bude si tim pritapet

Tak sem v hruze ze nebudu moct spat s otevřeným oknem
Protoze oni topi skoro celorocne jako duchodci :((

Musim mu s tim podepsat souhlas a nechce se mi, ale zase nebudu naschvalnik
 
Lord_Palda
* 27. listopadu 2022 [20:55:09] Re :: link
Lord_Palda » amraam_7 (18:51:41): hybrid, Elektro auto.
 
amraam_7
* 27. listopadu 2022 [18:51:41] Re :: link
amraam_7 » popel (16:04:35): před čerpadlem (aspoň tim našim) nesmí bejt nic 6 metrů vpředu, myslím že dva do stran a za ním minimálně 40 cm ke zdi

a potřebujou to? Tchán třeba teď řeší, co by vlastně s tou elektrikou dělal - prodávat přebytky do sítě se mu moc nevyplatí a z ostrovního systému by to nevypotřeboval, tak řešil jestli s tim třeba těžit kryptoměny (čemu nerozumí a teď to asi nemá moc smysl) nebo si otevřít mandl... ale tu elektriku navíc by měl jen pár měsíců v roce...

Nám by se to hodilo leda tak na bojler, jinak máme všechno úsporný a barák tý elektriky moc nežere
 
popel
27. listopadu 2022 [16:04:35] Re :: link
popel » Já budu mít před čerpadlem (a skoro před vchodovejma dveřma) úplně neprakticky tu svou kůlnu, ale zatim je nakonec dobře, že tam je a bude fungovat trochu jako protihluková stěna. Protože ke kolaudaci musim mít měření hluku z čerpadla, jestli to nebude rušit sousedy... kdybyste měli tip na někoho, kdo takový měření dělá a nebudu kvůli tomu muset prodat ledvinu, sem s tim :)

Nojo, to jsou všechno částky ve stovkách tisíc, viď? Naši tu teď maj každej tejden někoho od solárních panelů, táta po tom hrozně touží, máma se cuká. Je jim 70 a je to investice 400 tisíc do baráku, kterej je samý schody. Navíc je to teď taková divočina, soláry najednou dělaj všichni, naháněj klienty jak vzteklý... já bych se i bála, že mi to teď nějaký šikulové nainstalujou a až se to za tři roky rozbije, ukáže se, že firma už neexistuje, protože solární šílenství opadlo, vydělali si, začly se jim hromadit reklamace, a tak to zabalili. To je samozřejmě uplně hypotetickej scénář, ale celkově mi prostě připadá podezřelý, když mě nějakej dodavatel takhle neodbytně ukecává.
 
amraam_7
* 27. listopadu 2022 [15:37:58] Re :: link
amraam_7 » Sili (13:25:00): hučelo to při prvním startu, kdy bylo potřeba roztopit úplně vymrzej barák. Teď už ne, jen to udržuje teplotu a jede na nízký otáčky. Samozřejmě kdyby bylo minus deset tak to hučet bude, ale máme skoro půl metru tlustý zdi a nový okna, takže by to nemělo rušit
 
Sili
27. listopadu 2022 [13:25:00] Re :: link
Sili » A nehuci to?
 
amraam_7
* 27. listopadu 2022 [12:36:30] Re :: link
amraam_7 » popel (11:27:36): soláry by do budoucna šly, máme na to ideálně orientovanou střechu, ale ještě s tím počkáme, třeba se technika zase posune někam dál, budou lepší a levnější baterie... A taky to stojí randál, pokud to má mít efekt. Čerpadlo taky nebylo úplně levný - máme IVT
 
amraam_7
* 27. listopadu 2022 [12:34:01] Re :: link
amraam_7 » popel (11:27:36): jo a s nekonečnym příběhem máš pravdu, na baráku si člověk nikdy neřekne "tak a mám hotoovo" :)
 
amraam_7
* 27. listopadu 2022 [12:33:04] Re :: link
amraam_7 » popel (11:27:36): nesežere, předtím s kotlem jsme tu kvůli nestabilnímu výkonu museli mít furt zapnutý 2kW přímotop a na noc jsme dávali další 2kW do ložnice, takže to žralo příšerně moc elektriky a navíc sem platil brikety. Když ještě fungoval elektrokotel, tak na 2 patrony ze 4 dával 7,5 kW a bylo tu jak v sauně, takže věřím, že s inteligentní regulací ta spotřeba tč nebude nijak závratná. Teď sem se byl podívat a vrtule se točí na nízký otáčky, jen s minimem příkonu lehce dotápí, takže cajk. A podle infopanelu to jede s topnym faktorem 3 a víc, což je vynikající hodnota
 
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 33-52 z 9415 :: dolů dospod >>