::R@keta >> Generation Web Vol.2>>

nástěnka Světonázorová orientace --- stats --- home

více...
19. dubna 2024 [5:28:50]
Rakeťáci © 2008-2012
(nápověda)
(starý úvod)
Světonázorová orientace

:: homepage
vlastník: Stenly ::
38 odběratelů ::
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 614-633 z 4890 :: dolů dospod >>
Stenly
* 2. prosince 2021 [19:02:41] Re :: link
Stenly » clovek, kterea rika naprosto zrejmy veci, ktery muze kazdej videt na vlastni oci kdyby se koukl ven z okna je vlacenej mediema jako neonacista.. kdyby ty francouzsky volby nahodou vyhral, zacalo by neco velkyho

Freddie Sayers asks: Who is Éric Zemmour?
(youtube video)
 
Stenly
* 2. prosince 2021 [11:48:37] Re :: link
Stenly » tady intous dochazi ke stejnejm zaverum jako ja, jen teda vychazi z jinejch vychodisek.. nesouhlasim se vsim, ale centralni pointa je validni

https://www.novinky.cz/kultura/salon/clanek/naslouchejme-plebejcum-rika-nemecky-sociolog-wolfgang-streeck-40376921
 
Stenly
* 1. prosince 2021 [13:47:30] Re :: link
Stenly » dva skvely clanky na zcela odlisny temata ktery mi nahravaji na moje argumenty o nefunkcnosti nedemokratickejch rezimu k reseni dulezitech temat, vcetne tech, ktery samy uznavaji jako dulezity a prioritni.. nedostatek otevrenosti znamena nedostatek zpetny vazby coz analogie neexistence liberalizace cen v centralne rizenym hospodarstvi, coz znamena kostnateni, rostouci roli nasili a dalsiho kostnateni, coz znamena fragilitu, coz znamena nemoznost vcas reagovat, voz znamena o to horsi a nevyhnutelnejsi krach


https://jinepravo.blogspot.com/2020/11/bila-hora-ocima-ekonoma.html?m=1

zejmena tohle je skvely a je to point, kterej nikdo nedela, coz znamena, ze na tom neco bude :)
https://noahpinion.substack.com/p/what-if-xi-jinping-just-isnt-that
 
Stenly
* 29. listopadu 2021 [16:36:30] Re :: link
Stenly » kanada v jednom titulku

School pulls event with former Islamic State sex slave over fears it would 'foster Islamophobia'

https://www.telegraph.co.uk/world-news/2021/11/24/school-pulls-event-former-islamic-state-sex-slave-fears-would/

tradicne o tom pise jenom bulvar. plebs o excesech akademiku ktery si plati prece vedet nepotrebuje, stejne jako o skandalech premiera, to da rozum
 
uri
* 28. listopadu 2021 [11:11:16] Re :: link
uri » Cool, mluvime spolecnou reci a krome par veci, vestinou v prvnim postu se chapeme. Potazmo mame podnetnou diskuzi, ktera me bavi ')

Diky za reference, kouknu na to. A zkusim odpoved nejak zkonsolidovat do jednoho vlakna pro co nejkoherentnejsi diskuzi.

Akorat musim zacit delat na researchi pro predikce vyvoje kyberzlocinu pro 2022, tak nevim kdy sesmolim odpoved.
 
Stenly
* 28. listopadu 2021 [0:48:52] Re :: link
Stenly » uri (6:25:57): prvni pulku jsem myslim adresoval nize, propaganda o nerustovy ekonomice jsou lzi a ta jejich matika nefunguje, jedou to jenom verici, protoze by to bylo krasny, neco jako komunismus. rust potrebujeme, protoze rust a volna soutez plodi inovace a inovace mnohonasobne zvetsuji vyteznost zdroju. shodneme se na tom, ze potrebujeme dosahnout nejakejch zmen, ale zasadne nesouhlasim s tim, ze mame omezovat rust, to povede jenom do pekla, at uz ekonomicky, tak tim, ze chudy lidi maji v pici ekologicnost, takze demokraticky by to neslo. a demokracie pres veskery svoje nedostatky spolu s kapitalismem dokaze radove lepe efektivne prelozdeovat zdroje k reseni problemu, ie vede k vetsi ekologii. a pokud je problem odpoved na zmeny klimatu, tak tu nejlepsi muze z principu prinest opet jen tenhle system. vsechno ostatni je argument kruhem, ze kteryho vypadavaji klicovy promenny, popr. se u nich zatajuje cena a pomer cena/vykon, kterej je TRAGICKEJ

jedinej protiargument by byl "to je hezky vole, ale zejtra umreme, protoze to rika veda, takze potrebujeme revoluci", na coz je odpoved: nic takovyho veda nerika, viz napriklad ve stravitelny a neideologicky forme zde:

(youtube video)


(coz opet neznamena ze se nemame snazit o co nejvetsi optimalizaci a setrnost v ramci toho, kde to dava smysl, ie resit energetiku jako suverene nejvetsi zdroj emisi dostupnejma technologiema TED, nez cekat na solarni zazrak zejtra a mezitim zakazovat brcka a strilet se do nohy sikanou autobomilovyho prumyslu a blekotat o global commons a nerustovy ekonomice, atd atd)

Zkratka si civilizace zacina zit nad pomery, ktery si nemuze dlouhodbe dovolit. Je to jak kdyz si nekdo pujcuje na nakup drahejch hracek, ktery uplne nepotrebuje, ale usnadni zivot a hlavne je chce. Telefon, novy auto, hypoteka, predelat kuchyn... prvnich par let splaceni nebyl problem a by voko vsechno bylo pod kontrolou Nicmene se to postupne nabalilo a najednou jsou mesicni splatky tak vysoky, ze dotycna osoba musi hrotit kazdou stovku, aby nezrala kameny posledni tyden v mesici. A to i nazdory prubeznyho zvysovani prijmu behem tech let zivota nad pomery. A to je cesta ke zruinovani osobniho zivota. Neznamena to smrt, ale dotycna osobe musi zasadne zmenit svoje chovani, aby se vyhla osobni krizi a bankrotu. Potazmo velmi drastickymu nedobrovolnymu zivotu hluboko pod urovni, kterej ted vede.
- nad pomery, ktery si dlouhodobe nemuze dovolit z tohole pohledu zije kazdej, kdo neni jeskynni muz, viz nekolikrat nize, takhle ten vyvoj historicky nikdy nefunguje.
osobni financni gramotnost a hledani a pozadovani nejaky zivotni urovne vs osobni stesti jsou separatni a minimalne v druhym pripade individualni otazky.

Trochu pradoxne se honbou za lepsi zivotni urovni dostali do situace, kdy ji musi bud trochu snizit na pristich 5 let nebo jit bydlet pod most za 10 let po zbytek zivota, protoze to byl neudrzitelnej model.
- pokud lze soudit z dostupnych dat tak tohle tvrzeni nelze dokazat a je relativne dost nepravdepodobny, ze to tak je

Cili musi se udelat nejaka konsolidace, omezit spotreba a vydaje a idealne dal zvysit mesicni prijem. Zvysit prijem se investovanim do novej skillu apod. ale to bere kapacitu splacet.
- vydaje bychom omezit meli jako zapad, zejmena na prebujelou socialni politiku na kterou nemame ani za soucasny demografie, natoz za ty projektovany, to je sice pravda, ale separatni problem.
pro opravdovy smysluplny investice jako jadro a R&D urcite jsem a klidne jsem pro uhlikovou dan ze ktery by se to melo (spolu)financovat, proc ne, na tohle mame. ale musi to byt rozumne strukturovany a musi z toho na konci neco vypadnout, coz z tech soucasnejch picovin co nam prodavaji jako eko opatreni urcite nevypadne

Pointa je, ze sme ve fazi nabalovani "dluhu" ve forme rostouci devastace klicovejch zivotniho prostredi a blizi se to do bodu, kdy prestaneme bejt schopny ho splacet pomoci nasi kapacity vyvijet novy, efektivnejsi a setrnejsi technologie.
- jadro naseho sporu, podle myho nejlepsiho vedomi a svedomi to tak neni, viz ten Koonin na videu vys.

Nase kapacita splaceni se prirozene zvysuje a velmi rapidnim tempem, ale ne vsecha je pouzita na splaceni dluhu a taky stoji nejaky zdroje, ktery se podili na odebirani biomasy.

A jelikoz neverim ve schopnost lidstva jako celku dobrovolne praktikovat stridmost kvuli abstraktnimu a dekady daleko vzdalenymu problemu, tak se to bude hrotit na posledni chvili a vic nebo min prisna stridmost bude nedobrovolna >> omezenej vyber zbozi a fronty na nej, financni krize, protoze neni z ceho vyrabet a co prodavat, potazmo lidi prijdou o praci, to zpusobi socialni nepokoje a nastup autoritarskej rezimu atd >> clusteruck a "death by thousand cuts" >> ztrata komplexity civilizace

- nelze to vyloucit, ze tenhle scenar nastane, ale s ohledem na dosavadni dejiny mi to neprijde moc pravdepodobny, ale urcite to nebudeme mit zadarmo se tam nedostat, o tomhle je doopravdy ta challenge 21.stoleti a o tom pise ten Macaes vy ty svy novy knizce, tam se potencialne k sobe argumentacne blizite...imo superpro tebe tip na knihu, ja ji mam teprve rozectenou, ale z prednasek a clanku znam ty obrysy a hlavni argumenty.. mela by ted snad vyjit i u nas
https://www.bookdepository.com/Geopolitics-for-End-Time-Bruno-Macaes/9781787385542

Navzdory mymu skepticismu neverim, ze to bude apokalypsa. Ve WW3 neverim, protoze vsichni vedi, ze tim by nikdo nic neziskal a vsichni zucastneny jenom hodne ztratili. Imho se odehraje se nejaka konsolidace, velky koporace nakoupi krachujici konkurence, bohaty budou jeste bohatsi, stredni trida zchudne a bude makat jak vzekla, aby se zase vysplhala tam kde byla a ty nejchudsi to odserou nejvic, dost mozna i nejakym regionalnim hladomorem.

Potrva to par desetileti, nez se vyhoupne lidstvo zpatky na uroven pred krizi a pak si zase spokojene bude chrochtat dal, nez celej cyklus zopakuje a dokud se nenajde udrzitelnej balanc mezi zivotni urovni a cerpanim zdroju.


- to je takova ta instinktivni predikce a urcite neni nijak nerealna, ale pokud by slo o opravdu velkou krizi, tak pouceni z historie ze kazdej velkej grand leveler event naopak vede ke zmenseni nerovnosti.. ale tady to muze bejt tak, ze lokalne budou velky dopady zmen klimatu, ktery my bohaty na zapade treba nepocitime a na ktery zajde nejaka africka zeme, kde dojde ke clusterfucku deseti veci naraz..

poslendi vec co k tomu mam je, ze ekonomickej model IPCC (nebo to je ten Nordhausuv, za kterej dostal tu nobelovku, ted nevim) predpoklada globalni prumer ztraty rustu HDP na konci stoleti kvuli zmenam klimatu asi 5%, pricemz se pocita s cca 2% rustem KAZDEJ ROK... takze ta nejlepsi klima veda rika, ze misto dvojnasobne bohati, budeme jenom skoro dvojnasobne bohati.. samozrejme tohle nepocita s nejakym clusterfuckem kdy se sejde dalsi nova pandemie, solarni boure, rapidne horsi zmena klimatu nez rikaji modely, jadernej konflikt etc., stat se muze vsechno a predikovat absolutne neumime (procez bychom meli myslet na zadni vratka) ale ty nejlepsi predikce co mame, nejsou vubec ani ZDALEKA tak cerny, jak nam rikaji silenci v televizi
 
Stenly
* 27. listopadu 2021 [23:12:07] Re :: link
Stenly » uri (15:32:17):

Ze dokazeme produkovat vic zrni na hektar a stavet hydroponni farmy atd. je malo, protoze to se to tyka omezenyho mnozstvi a typu potravin jako zrni a salaty. Shodnem se na tom, ze populace prestane rust po dosazeni urcity urovne. To je prokazanej fakt, kterej je znamej uz nejakou dobu. Imho problem neni ani tak v poctu lidi, ale prave v jejich zivotni urovni a co to znamena pro jejich spotrebu, jak potravin, tak energie a zbozi.
- stejne jak Malthus neprevidal haberuv–boschuv proces tak ty ignorujes moznosti hydroponiho vertikalni farmareni za predpokladu levnyho cistyho zdroje energie a stejne tak ignorujes moznosti GMO a masa z tiskarny. naposled jsem cetl, ze nejaka firma umi nechat rust maso bunku po bunce v podstate v tiskarne za desetinu ceny a uz snad maji nejaky patenty na skalovani. a to je to, o cem vime, pak o necem dal urcite nevime. imo uz ted by bylo mozny postavit dost jadernych elektraren na to, abychom pestovali jidlo pod zemi nebo v mrakodrapech, jen se to proste nevyplati... spotrebu ovlivnuje bohatnuti, ktery ovlivnuje vyssi senzitivita k eko tematum, prootze to je luxusni vec pro bohaty. energii vyresi technologicka inovace, stejne jako jsme presli ze dreva a susenejch bobku na dreveny uhli, pak na uhli, pak na ropu, pak na plyn a ted prejdeme zase nekam dal... celou dobu vyrazne snizujeme s kazdym prechodem emise na jednotku energii a zvysujeme energetickej vykon na jednotku. za predpokladu vyvoje stavajicim tempem zcela udrzitelny.


Nicmene jeden prumernej clovek ze stredni tridy vyspely zeme zkonzumuje nekolikanasobne vic zdroju, nez cely rodiny v zemich tretiho sveta. Lidi co zijou v metropolich se krmi masem a surovinama importovanyma ze vsech koutu sveta kazdej den, maj byty a domy nacpany spotrebicema, ktery vyzadujou tezbu nerostnejch surovin a mega fabriky, kde "economy of scale" dava smysl vyrabet veci za prijatelnou cenu a s nizkou zivotnosti a to vede k dalsim ekonomickej dusledkum... Zustanu u toho jidla, problem je, ze distribuce znacny casti popularnejsich surovin je geograifcky nerovnomerna a tak je potreba zvysit produkci na mistech, kde se vyskytujou nebo je na ne misto, aby uspokojila globalni poptavka, coz v tech mistech pusobi ruzny problemy, podle toho o co se jedna. Jestli svet plati nekrestansky prachy za avokada, tak kazdej farmar ve stredni americe prestane produkovat cokoliv jinyho a vysadi a monokulturu avokada od nevidim do nevidim, podobne jako ty zasrany olejovy palmy tady v jihovychodni asii nebo soja v amazonii a behem prislovecnyho mrknuti oka zmizi vsechen prales v dany oblasti.
- tru dat, ale to resi jen bohatnuti a svedomi tech bohatejch, ted to sere ty nejbohatsi z tech bohatejch, az budou i ti nejchudsi z tech bohatejch dostatecne bohati taky, bude je to taky srat a pak to pujde resit. nesmime si jen predstavovat nejaky revoluce, pujde to postupne. to je na strane poptavky.
na strane nabidky je to bohatnuti dulezitejsi mnohem vic, az budou ty mistni chudi bohatsi, bude jim taky vic zalezet na tom prostredi, plus teda bohatsi nestaci, je potreba lepsi verejna kontorla, to jest lepsi demokracie, coz tam zatim moc dobre nejde.. ale v lepsim priapde tam dojdou sami, v horism je k tomu donuti nejaky lokalni problemy




Ta devastace prirody se tedka odehrava v oblastech, kde je obrovska biodiverzita, ktera lidem po tisice let prinasela tak bohatou obzivu jak je rok dlouhej, ze nikdy nemeli duvod prejit z modelu lovce a sberace na farmareni. Se sli vysrat za kopec a po ceste nabrali nusi cerstvyho ovoce pro celej klan.

A muj problem s devastaci biodiverzity neni redukce druhu syslu ze 6 na 1, byt je to smutny a nikdo si to nepreje. Problem je, ze tyhlety bohaty ekosystemy pracujou celej rok s obrovskym mnozstvim energie. Napriklad ve forme fotosyntezy uvolnujou kyslik a ukladaj co2, coz je soucast komplexnejsiho procesu, kterej transformuje solarni energii, vcetne zasadniho mnozstvi tepla na zivot, od rostlin po zvirata a houby >> biomasu. Cili hrajou tyhlety oblasti exponencialne vetsi roli v udrzovani balancovani globalniho klimatu a provazanejch ekosystemu, nez evropskej les o stejny rozloze, uz jen diky tomu, ze tropickej prales nema zimni prestavku.



nejsem si jistej jestli je dostatecne dobre vysvetleno proc amazonsti indiani zijou v dobe kamenny a nevim jak moralne vyvazit devastaci jejich prostredi ktery ziji pet lidi na tisic km2 (hausnumero) vs blahobyt milionu..to je nejaka krasna romanticka predstava bohatejch zapadaku o noble savage, ale realne jsou to vetsinou valecny kultury kde na procenta umira nasobne vic lidi nez za holokaustu a tto se bavim jen o neprirozenym umrti.. v evrope to bylo taky, uz to tu neni a jsem za to celkem rad :) dinosauri byli taky cool, ale holt se neprizpusobily zmene prostredi, jestli zmenu udela meteorit nebo clovek tak to uz je celkem jedno, vsechny druhy stejne jednou vymrou. je to skoda pro nas, ze na tu krasu nebudeme moct divat a pojedem jen donekonecna ty dobarveny zabery z televize... a co se tyce ukladani co2 tnebo argumentu o plicich planety tak to je falesny dilema, veskerej kyslik se tam spotrebuje lokalne a co2 muzou dobre spravovany pastivny neprodukovat, zatimco se muze zalesnovat jina puda jinde kde neni tak potreba .. krome toho les zadny problem s co2 neresi, ty stromy zase shnijou a vypustej ho zpatky do atmosfery , to bys z nich musela udealat uhli, zakopat ho pod zem a vysadit novy..nic z toho neznamena, ze to neni trochu na hovno a nemame s tim nic dealt, ale globalne ani moralne to vlastne zas takova katastrofa neni. to resi i argument nize, biomasa zadnou energii neodebira, viz zakon zachovani energie. biomasa ji jenom recykluje. my jsme jen pridali malou cast ktera byla pod zemi a pustili to zpatky v relativne kratkym case. to muze mit a asi ma nejakej vliv. prave tenhle vliv muze byt problem, ale je to extremne tezky modelovat..momentalne to zadnej negativni vliv nema, ale my se bojime toho efektu slozenyho uroku jak ty rikas. je spravny ze se ho bojime, protoze netusime, jestli a jakej to bude mit vliv. urcite je rozumnyy delat pripravu na to, co si mysleime, ze to muze pojebat. urcite neni rozumny rozjebat system, kterej generuje prebytky, ktery generujou dalsi vyvoj mnohem rychlej, nez ty systemy bez prebytku predtim. vem si potencialni system na levnou enerrgii, to prinese uplne stejnou revoluci, jako prinesl internet nebo zemedelska revoluce....a diky tomu budeme schopni resit potencialni negativni externality. pokud se pokusime bojovat s vetrnejma mlenjama, tak si jenom rozbijeme hubu.
 
Stenly
* 27. listopadu 2021 [22:35:59] Re :: link
Stenly » uri (14:14:23):

Neni udrzitelny, aby si kdokoliv kdekoliv na svete mohl objednat cokoliv ho napadane z druhy strany zemekoule a mit to doma do 5 pracovnich dnu... to je v soucastny chvili utopie. Zvlast pokud se bavime o tom, ze se maj z chudoby dostat dalsi milardy lidi, ktery se zapoji do konzumniho kapitalismu.

to imo udrzitelny urcite je, ale musi dal pokracovat vedeckej vyvoj. to je jako kdyby si argumentoval v 15. stoleni ze neni udrzitelny kacet lesy na stavbu budov a lodi a vysilat lode na zaocensky objevny plavby a vozit koreni z indonesie nebo brambory z jizni ameriky a snazit se je implementovat v evrope.. jak vidime, tak to nebyl ani zacatek - diky vedeckymu vyvoji. to zase narazi na fakt, ze nemuzes prodoluzovat linky vyvoje (emise skl. plynu, spotreba vzacnych rud) ad infitum, jak jsem psal dole. spousta veci se zmeni a my jsme tak daleko, ze umime aspon trosku nejak predvitat co se bude menit a kam mame napnout zdroje, coz je nejlepsi vlastnost kapitalismu.

vem si kolik spotrebicu si usetril svym iphonem, nepotrebujes kalkulacku, fotak, kalendar, stohy knih, televizi, vhs, telefon etc, kolik materialu se usetrilo na kazdyho cloveka co zbohatl tak, ze ma smartphone?
 
Stenly
* 27. listopadu 2021 [22:22:48] Re :: link
Stenly » vezmu to poporade teda

uri (13:46:04): imo teda to s tim oklepanim prirody byla nejaka propaganda, nejsem si jistej, jestli jsou nejaky relevantni data, v zasade se totiz v podstate nic nezmenilo, ubylo turismu a osobni dopravy, coz je nula nula nic v globale... sauce? pripominam ze delfini v benatkach byl fejk :)

ad neudrzitelnej trend, imo tohle je prokazatelne zcel zcestnej argument
- principelne jsme v neudrzitelnym trendu uz minimalne 250 let a zatim se teda stal jenom pravej opak a to zhruba o nekolik radu. je hrozne falesny predvidat budoucnost tak, ze jenom protahnes linky vyvoje neceho ad infinitum a mas hotovou predikci, takhle to prece nefunguje, to bychom porad lezli po stromech. tohle je prvni a nejvetsi problem vseho alarmismu a ten druhej je v tom, ze alarmisti nafer lzou popr. minimalne spatne pracuji se statistikou a s datama o tom, co rika neposlednejsi a nejlepsi poznani.. kdyz se podivas na reporty IPCC tak v nich napriklad spojeni klimaticky krize existuje POUZE a jenom v casti, kde mluvi o tom, ze alarmisti pomoci tohohole falesnyho pojmu krivi vztah verejnosti ke klimaticky vede, vubec nemluvi o tom, ze v nejaky krizi jsme nebo o tom, ze jestli zejtra nevratime dobu kamennou, tak pozejtri umreme.. nic takovyho tam neni a strasne mi sere, kdyz musim cist, ze to rikaji vedci, ze zejtra umreme. nerikaji.
(nebo minimalne ne IPCC a nic lepsiho nemame, pres vsechny velky omezeni jejich modelu)

A prohravame protoze se do toho mota geopolitka, domaci politika, nazory spolecnosti, korporatni zajmy atd. A to je podle me to co lidstvo streli do nohy. Neschopnost kolektivne projevit vuli resit problemy vcas, pripadne nebejt schopny je resit efektivne a vubec se shodnout se na reseni (auta na baterky a biopaliva lel). Napriklad politickej system nedokaze moc efektivne resit veci, ktery jsou pres volebni mandat, zvlast pokud to maj bejt nepopularni a restriktivni opatreni, ktery prinesou vysledky za 10 let... to je politicka sebevrazda. A korporatni lobby bude blockovat cokoliv co jim bude sahat na zisk, kterej ze zakona musi generovat pro shareholdery.. Starej dobrej stret zajmu
- dalsi imo falesnej argument, pokud se na to podivas z odstupu a teda bavime se o globale predpokladam, tak fragmentace znamena resilienci, ktera by v projektu nejaky globalni vlady nebyla mozna. neschopnost reseni problemu vcas je lokalni problem, kterej vede v pripade problemu holt k tomu, ze se v pripade velkyho failu ten mistni system zhrouti a nahradi ho novej. ja neberu ten argument, ze politickej system nedokaze efektivne resit veci. ruzny systemy to dokazou s ruzne efektivne a treba ten otevrenej zapadni ma vyhodu v tom, ze pokud jde opravdu do tuhyho, tak to ve skutecnosti dokaze. to ze nas system ted nic nedela je naopak dukazem, ze se vlastne nic nedeje. na to muzes rict zatim se nic nedeje ale protiargument je, ze efektivni alokace zdroju jinak neni moc dobre mozna, protoze schopnost i tech nejlepsich analytiku cokoliv je predvidat je naprosto nulova, jeom ropa mela dojit za poslednich 120let uz tusim 7x, kdybychom se ridili jejich radama, tak ted nejses v sinkaci a nestezujes si ze jediny co muzes delat je scrolovat pres kouzelnou krabicku veskerym nahromadenym vedenim lidstva a je opruz ze nemuzes nikam tryskacem, ale okopovas brambory na slovensku. rucne. nebo kdybysme meli verit malthusovi, ze jsme premnozeni a nevyhnutelne umreme hlady, tak ted tuhle konverzaci taky nevedeme. dmokracii ktera je "neefektivni v reseni vyzev 21. stoleti" nebo jinej ekofasistickej blabol mame prave proto, aby nemohla nejaka posahana klika vratit narod do stredoveku, principem toho systemu je hodne stupnu veta a zjevne to vede nejdal, kazdej kdo to zpochybuje je treba zpranyrovat.

to s tema rybama podle me o kapitalismu nesvedci vubec nic, az jich bude prilis malo, cena holt pujde prilis nahoru a kapital se presune do nahrazek. kdyz mas kapitalismus v kombinaci s kvalitni verejnou spravou/kontrolou, muzes prumysl a zemedelstvi omezit tak, aby se to nevydrancovalo az na kost a tohle udelal presne celej zapad. zbytek sveta to udelat teprve bude muset a na to bude muset prvne zbohatnout (ne mistni slechta, ale cely ty narody). proc to nedela japonsko nevim, patrne nejaka mistni kulturni specialita, ale to nejhorsi co se muze stat bude ze ryb bude tak malo, ze se rybolov doopravdy nevyplati a pak ty populace dostanou ten pohov na to se obnovit. to ze to je sracka s ohledem na mistni biodiverzitu je fakt, ale ta cesta z toho je zbohatnuti a to znamena, ze to bude prvne horsi, nez to bude lepsi. kdo tomu hazi klacky pod nohy to jenom prodluzuje. jeslti teda ale stav oceanu na neco ukazuje, tak je to na teorii tragedie obecni pastviny, coz je presne opacnej problem od kapitalismu (nutne v kombinaci s kvalitni verejnou kontrolou = vladou prava)

takze se tema rybama ano, dalo by se to ridit lip za predpokladu nejaky osviceny diktatury, ale to snad ani nemusim vysvetlovat proc by to nefungovalo. takze to nejlepsi je nechat lidi bohatnou, vzdelvat je a pozadovat vladu prava. stejni politici pak budou mit vstup od volicu na zkaz rybolovu mimo mini lodek, az se jim vzbouri nejaka provincie, ze jim doslo zradlo. osviceny diktator reflekutuje kauzu, ktera se mu libi a ktera sere lidi, ktery ma rad. v demokracii se balancujou zajmy vsech a proto a dal dojde. eventuelne budou ty sbuvence tak drahy a ta ekonomicka navratnost tak spatna, ze trh zvitezi nad tema, kdo ho krivi.

a to s tim rybareni na cerno to je problem failed states ktery nejsou schopni uplatnovat vlastnicky prava, coz je mnohem zivotaschopnejsi koncept nez nejaky eko zvasty o global commons.

cili hrajeme se systemem a evoluci danejma vlastnoma cloveka a prenesene narodu etc tak jak jsou, ne tak by mely byt. coz je zakladni problem soucasny akademie a mysleni tech globalnich elit, zadnej cinan si neda o rizek min kvuli suchu v africe. jedinej zpusob jak lidi primet je vysvetlovat jim to lokalne a nacionalisticky, to je jediny, co kdy muze fungovat, pokud se zadaji obeti. do vseho jinyho vzdycky masy hodi vidle. vzdycky a vsude a pokud muzeme soudit tak navzdy.
 
uri
* 26. listopadu 2021 [10:31:15] Re :: link
uri » heh, sem brouzdal reuters pri cekani na jidlo a doscrollovat k tomuhle ze 17. listopadu... mam k tomu komentar, ale nebudu ti komplikovat zivot a jen to sem odlozim pro pripadny pozdeji, az prechroustame co sem uz vyplodil

https://www.reuters.com/business/environment/eu-commission-proposes-imports-curbs-goods-linked-deforestation-2021-11-17/

plny zneni z webu EU: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_5916
 
uri
* 25. listopadu 2021 [16:57:49] Re :: link
uri » Stenly (13:13:05): Zajimavej postreh indeed, jestli se zavod o energetickou revoluci stane stredobodem soupereni mezi globalnima mocnostma, tak jedine dobre pro celej svet.

A zadnej stres. Vim, ze je toho hodne a to sem porad aspon pulku vubec nezminil. Je to hodne zajimava diskuze, ale aby mela vubec smysl, tak zahrnuje strasne moc temat a problemu, ktery lidi studujou celej zivot a sou na ne napsany katalogy knih.

Cili jak sme si uz zkusili v prvnim kole a podle toho jak placam paty pres devaty ve ctyrech postech, je zasadni problem vubec vysvetlit co si clovek vlastne mysli a proc. Zvlast, kdyz je to minovy pole plny hysterie, hyperbol, demagogie, dezinformaci a skupin s vlastnima agendama.

Uprimne, ja sem si zadnej research nedelal a vsechny socialni media davno smazal zablokoval, vcetne google a koupil si virtualni sevrer na kterym mi bezi vlastni search engine. Takze ziju ve vlastni informacni bubline, kde praktikuju informacni hygienu a minimalismus. Pointa je, ze mam velmi omezeny informace a nemam poneti o cem se lidi bavi online a pokud to neni vylozene relevantni k moji praci, tak to nechci vedet. Potazmo vetsina argumentu a nazoru k tyhle diskuzi je z moji vlastni hlavy a tim padem plna der a chyb. Zaroven, jestli se v nejakejch bodech shoduje s agendama jakyhokoliv smeru, tak je to podobnost ciste nahodna.

Ja zadnou agendu nemam, sem jen pozorovatel-amater, kterej sdili vlastni postrehy k diskuzi. Proto sem si vzal trochu osobne, kdyz sem skoncil v jednom pytli s nejakyma ekofasistama a hipikama o kterejch jen vim, ze existujou ')
 
Stenly
* 25. listopadu 2021 [13:13:05] Re :: link
Stenly » zajimavej point kterej se mistama blizi k tvejm argumentum, ale myslim ze ultimatne je to bliz k tomu co rikam ja.. vic se k tomu dostanu odpoledne snad

https://www.newstatesman.com/environment/2021/11/as-countries-transition-to-green-energy-a-deadly-race-for-global-power-begins
 
Stenly
* 25. listopadu 2021 [0:33:34] Re :: link
 
Stenly
* 24. listopadu 2021 [23:54:54] Re :: link
Stenly » rozhovor s Lukashenkem, docela masakr, zajimalo by me jak velky casti tech svejch lzi veri

(youtube video)
 
Stenly
* 24. listopadu 2021 [20:36:57] Re :: link
Stenly » jeste si prvne odlizim cteni na potom

FOREIGN AFFAIRS ›
Is Inflation Here to Stay?
SEBASTIAN MALLABY NOVEMBER 22, 2021
https://outline.com/ETv3DW


The Age of Magic Money
SEBASTIAN MALLABY MAY 29, 2020
https://outline.com/nG957R
 
Stenly
* 24. listopadu 2021 [16:38:30] Re :: link
Stenly » naprosto vynikajici, ministerstvem vnitra certifikovany extremista skolil zamestnance ministersva vnitra o dezinformacich.. to kurva nevymyslis!

..navic sam stabilne neustale siri lzi a dezinforamce. tohle je vlada expertu a fact checkeru v praxi. tyhle zmrdy je potreba od nasich penez a nasi svobody vyhnat vidlema

https://odchod.eu/jak-manipulatori-cz-a-jan-cemper-lhali-o-pripadu-kyla-rittenhouse/
 
uri
* 24. listopadu 2021 [6:25:57] Re :: link
uri » sem se na to vyspal a asi bych to mel cely shrnout od nejaky zaveru na kterej se da rozumne reagovat

Systematickej problemu je cela rada napric fungovanim ruznejch odvetvi prumyslu, ekonomiky, politiky a spolecnosti, ktery v soucastny chvili tvori dlouhodobe neudrzitelnej stav.

Ten stav je, ze lidstvo (alespon ta vyspela cast) zije v bezprecedne luxusnim zivotnim standardu a ocekava, ze se bude dal zlepsovat a cim vic lidi se do nej zapoji. Zaroven je bezprecedni spotreba zdroju, ktery tenhle zivotni standard vyzaduje. Prumysl je cim dal efektivnejsi ve vyuzivani zdroju a lidska vynalezavost ma urcite kapacitu najit potrebny nejen technologicky reseni na mnoha frontach, kde jsou potreba pro dlouhodobe udrzitelnej luxusni zivotni standard a pokracujici rozvoj... ale viz. niz

Duvody proc stavajici spotreba zdroju neni udrzitelna prameni z bezhlavyho plytvani hnanyho (zjednodusene) konzumnim kapitalismem. Kde vetsina spolecnosti (tim ted myslim beznej populus, politiky i prumysl a korporace) nema poneti jaky jsou dusledky jejich konzumniho chovani napric spektrem souvislosti.

I kdyz obcas vidi, ze co se deje je problem, tak reseni, ktery tu vetsinu spolecnosti uspokoji je totalni bullshit a mix korporatnich lobby, populismu a manipulaci s faktama, pripadne uplnejch lzi. Veci jako papirovy brcka, recyklovani plastu, karbonova neutralita a spol. Existuje totiz masivni stret zajmu, kterej tyhlety bullshit reseni generuje. Lidi chtej kupovat novy veci a prubezne upgrejdovat na novy modely a byznys s prumyslem jim to s nadsenim proda, protoze chce generovat zisk a celej ekonomickej model sveta ted stoji na "nekonecnym" rustu.

Tenhle "nekonecnej" ekonomickej rust je zacarovanej kruh bezhlavyho plytvani zdroju. Aby rust mohl pokracovat, musi se generovat zisk a to stoji a pada na tom, ze lidi kupujou novy veci a sluzby. Dneska se nic nekupuje s tim, ze to podedi pristi generace nebo to aspon vydrzi jednu generaci. Je to dvojsecna zbran, na jednu stranu to zene technologickej vyvoj, na druhou je velka cast uplne zbytecna a ani neprispiva k vyvoji, jenom konci na skladkach.

Zkratka si civilizace zacina zit nad pomery, ktery si nemuze dlouhodbe dovolit. Je to jak kdyz si nekdo pujcuje na nakup drahejch hracek, ktery uplne nepotrebuje, ale usnadni zivot a hlavne je chce. Telefon, novy auto, hypoteka, predelat kuchyn... prvnich par let splaceni nebyl problem a by voko vsechno bylo pod kontrolou Nicmene se to postupne nabalilo a najednou jsou mesicni splatky tak vysoky, ze dotycna osoba musi hrotit kazdou stovku, aby nezrala kameny posledni tyden v mesici. A to i nazdory prubeznyho zvysovani prijmu behem tech let zivota nad pomery. A to je cesta ke zruinovani osobniho zivota. Neznamena to smrt, ale dotycna osobe musi zasadne zmenit svoje chovani, aby se vyhla osobni krizi a bankrotu. Potazmo velmi drastickymu nedobrovolnymu zivotu hluboko pod urovni, kterej ted vede.

Trochu pradoxne se honbou za lepsi zivotni urovni dostali do situace, kdy ji musi bud trochu snizit na pristich 5 let nebo jit bydlet pod most za 10 let po zbytek zivota, protoze to byl neudrzitelnej model.

Cili musi se udelat nejaka konsolidace, omezit spotreba a vydaje a idealne dal zvysit mesicni prijem. Zvysit prijem se investovanim do novej skillu apod. ale to bere kapacitu splacet.

Pointa je, ze sme ve fazi nabalovani "dluhu" ve forme rostouci devastace klicovejch zivotniho prostredi a blizi se to do bodu, kdy prestaneme bejt schopny ho splacet pomoci nasi kapacity vyvijet novy, efektivnejsi a setrnejsi technologie. Nase kapacita splaceni se prirozene zvysuje a velmi rapidnim tempem, ale ne vsecha je pouzita na splaceni dluhu a taky stoji nejaky zdroje, ktery se podili na odebirani biomasy.

A jelikoz neverim ve schopnost lidstva jako celku dobrovolne praktikovat stridmost kvuli abstraktnimu a dekady daleko vzdalenymu problemu, tak se to bude hrotit na posledni chvili a vic nebo min prisna stridmost bude nedobrovolna >> omezenej vyber zbozi a fronty na nej, financni krize, protoze neni z ceho vyrabet a co prodavat, potazmo lidi prijdou o praci, to zpusobi socialni nepokoje a nastup autoritarskej rezimu atd >> clusteruck a "death by thousand cuts" >> ztrata komplexity civilizace

Navzdory mymu skepticismu neverim, ze to bude apokalypsa. Ve WW3 neverim, protoze vsichni vedi, ze tim by nikdo nic neziskal a vsichni zucastneny jenom hodne ztratili. Imho se odehraje se nejaka konsolidace, velky koporace nakoupi krachujici konkurence, bohaty budou jeste bohatsi, stredni trida zchudne a bude makat jak vzekla, aby se zase vysplhala tam kde byla a ty nejchudsi to odserou nejvic, dost mozna i nejakym regionalnim hladomorem.

Potrva to par desetileti, nez se vyhoupne lidstvo zpatky na uroven pred krizi a pak si zase spokojene bude chrochtat dal, nez celej cyklus zopakuje a dokud se nenajde udrzitelnej balanc mezi zivotni urovni a cerpanim zdroju.
 
uri
* 23. listopadu 2021 [15:32:17] Re :: link
uri » Sry, ze to roztahuju pres ty posty, ale po chvili premejsleni, bych mel zkopirovat jeste jeden argument z ty slohovky, kterej je pomerne klicovej aby ta moje spekulace davala smysl.


Ze dokazeme produkovat vic zrni na hektar a stavet hydroponni farmy atd. je malo, protoze to se to tyka omezenyho mnozstvi a typu potravin jako zrni a salaty. Shodnem se na tom, ze populace prestane rust po dosazeni urcity urovne. To je prokazanej fakt, kterej je znamej uz nejakou dobu. Imho problem neni ani tak v poctu lidi, ale prave v jejich zivotni urovni a co to znamena pro jejich spotrebu, jak potravin, tak energie a zbozi.

Presny cisla nemam a chci tohle psat bez googleni, protoze sem zvedavej jak moc sou moje dedukce a spekulace mimo misu

Nicmene jeden prumernej clovek ze stredni tridy vyspely zeme zkonzumuje nekolikanasobne vic zdroju, nez cely rodiny v zemich tretiho sveta. Lidi co zijou v metropolich se krmi masem a surovinama importovanyma ze vsech koutu sveta kazdej den, maj byty a domy nacpany spotrebicema, ktery vyzadujou tezbu nerostnejch surovin a mega fabriky, kde "economy of scale" dava smysl vyrabet veci za prijatelnou cenu a s nizkou zivotnosti a to vede k dalsim ekonomickej dusledkum... Zustanu u toho jidla, problem je, ze distribuce znacny casti popularnejsich surovin je geograifcky nerovnomerna a tak je potreba zvysit produkci na mistech, kde se vyskytujou nebo je na ne misto, aby uspokojila globalni poptavka, coz v tech mistech pusobi ruzny problemy, podle toho o co se jedna. Jestli svet plati nekrestansky prachy za avokada, tak kazdej farmar ve stredni americe prestane produkovat cokoliv jinyho a vysadi a monokulturu avokada od nevidim do nevidim, podobne jako ty zasrany olejovy palmy tady v jihovychodni asii nebo soja v amazonii a behem prislovecnyho mrknuti oka zmizi vsechen prales v dany oblasti.

Ta devastace prirody se tedka odehrava v oblastech, kde je obrovska biodiverzita, ktera lidem po tisice let prinasela tak bohatou obzivu jak je rok dlouhej, ze nikdy nemeli duvod prejit z modelu lovce a sberace na farmareni. Se sli vysrat za kopec a po ceste nabrali nusi cerstvyho ovoce pro celej klan.

A muj problem s devastaci biodiverzity neni redukce druhu syslu ze 6 na 1, byt je to smutny a nikdo si to nepreje. Problem je, ze tyhlety bohaty ekosystemy pracujou celej rok s obrovskym mnozstvim energie. Napriklad ve forme fotosyntezy uvolnujou kyslik a ukladaj co2, coz je soucast komplexnejsiho procesu, kterej transformuje solarni energii, vcetne zasadniho mnozstvi tepla na zivot, od rostlin po zvirata a houby >> biomasu. Cili hrajou tyhlety oblasti exponencialne vetsi roli v udrzovani balancovani globalniho klimatu a provazanejch ekosystemu, nez evropskej les o stejny rozloze, uz jen diky tomu, ze tropickej prales nema zimni prestavku.

...tady sem mel slohovku ve slohovce o zakonech zachovani energie and shit...

Ve zkratce, v soucastny chvili lidstvo odebira kapacitu premenu tepelny energie ze slunce na zivot a potazmo jeji ukladani z atmosfery do zeme a zaroven uvolnuje ze zeme dalsi energie, ktery se tam ukladaly miliony let. Logicky, lidstvo spoustu ty energie spotrebuje na svoji cinnost, ale problem je, ze lidska cinnost je vicemene jenom prerovnavani nerostu na nam uzitecny, ale mrtvy objekty jako eletronika a baraky. A tyhlety mrtvy objekty narozdil od mizejici biomasy nijak neprispivaj k odebirani energie z atmosfery.

Cili sme v situaci, kdy nam do atmosfery neustale proudi energie ze slunce a k tomu lidstvo uvolnuje energii ulozenou v zemi. A Zaroven lidstvo systematicky likviduje biomasu, ktera automaticky energii z atmosfery odebira a namisto ni tapetujeme povrch mrtvou hmotou jako parkoviste a panelaky, pripadne monokultury a pastviny, ktery jsou porad smesne neefektivni na hektar oproti tropickymu pralesu. Myslim, ze ten problem je dost zjevnej, saturujeme atmosferu energii, coz zatim pozorujeme jako globalni oteplovani, ale to neni jenom o teple. Ruzny sezonni jevy jako hurikany v karibiku a monzuny v asii jsou ztelesnenim energie atmosfery a naprosto klicovy pro fungovani ekosystemu a nikdo netusi co jejich krmeni nabytecnou energii udela.

Skoly nemam, ale imho tohleto funguje velmi podobne jako slozenej urok na sporicim uctu... prvnich 50 let je ten urok sotva znat a poslenich 5 let exploduje a zacne generovat masivni cisla, proto sem mluvil o zavode s casem.


//zamerne ignoruju sklenikovej efekt, o tom vim tuzku
 
uri
* 23. listopadu 2021 [14:14:23] Re :: link
uri » Stenly (11:01:36): heh, tohle je jeden z faktoru v moji spekulaci o tom proc je lidstvo na koliznim kurzu s krizi v dohledny dobe '))

Coz sem chtel jeste dodat k uri (13:46:04): Po tom co sem si nad tim sednul a zacal ujasnovat co si vlastne myslim, tak je to o "death by thousands cuts" a imho v tom znicenej ekosystem bude hrat dulezitou roli, i kdyz to nebude hlavni role, nebo druha a a treti.

Jak si psal na aktualne cim dal min lidi tusi co se vubec deje a jaky jsou dusledky globalni cinnosti lidstva, cili je nase civilizace na pokraji prilisny komplexity, kde ji nejde efektivne spravovat a logicky tak musi prijit nejaka brzda a zaptecka. Osobne si nemyslim, ze to bude apokalypsa, ale neco jako fronty na maso a importni spotrebni elektroniku za komancu. Koneckoncu uz ted svet nema dost cipu na vyrobu vseho co lidi chtej a prumsyl potrebuje.

Neni udrzitelny, aby si kdokoliv kdekoliv na svete mohl objednat cokoliv ho napadane z druhy strany zemekoule a mit to doma do 5 pracovnich dnu... to je v soucastny chvili utopie. Zvlast pokud se bavime o tom, ze se maj z chudoby dostat dalsi milardy lidi, ktery se zapoji do konzumniho kapitalismu.
 
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 614-633 z 4890 :: dolů dospod >>